Prezentacja na Smart Energy Systems

Prezentacja na Smart Energy Systems
Konferencja Smart Energy Systems

Mamy przyjemność poinformować, że na tegorocznej konferencji Smart Energy Systems pojawią się przedstawiciele Euros Energy. Zaprezentują oni koncepcję Ciepłowni Przyszłości oraz opowiedzą o projekcie Demonstratora Technologii w Lidzbarku Warmińskim.

International Conference on Smart Energy Systems jest coroczną międzynarodową konferencją organizowaną od 2015 roku. Jest rozpoznawalną i uznaną platformą dla prezentacji i dyskusji najnowszych wyników badań z obszaru szeroko rozumianych inteligentnych systemów energetycznych, takich jak: energetyka odnawialna, nowoczesne sieci ciepłownicze czwartej generacji czy efektywność energetyczna.

Tegoroczna, ósma już, odsłona konferencji odbędzie się w  w Aalborg, w Danii. Prelegenci skupią się na technologiach związanych z niskotemperaturowymi sieciami ciepłowniczymi i chłodniczymi oraz metodach magazynowania energii. Przedstawione zostaną także sposoby zarządzania popytem i produkcją ciepła. W tę tematykę doskonale wpisują się badania prowadzone przez Euros Energy w obszarze Ciepłowni Przyszłości oraz magazynowania ciepła.

Przyszłość niskotemperaturowych sieci ciepłowniczych

Choć system Euros Energy HC Plant został zaprojektowany w sposób pozwalający na integrację z istniejącymi sieciami ciepłowniczymi, to swój pełen potencjał efektywności osiągnie on w sieciach niskotemperaturowych. Dzieje się tak, ponieważ wydajność pomp ciepła, będących sercem Ciepłowni Przyszłości, zależy w dużym stopniu od temperatury górnego źródła ciepła – w tym przypadku sieci ciepłowniczej. Im niższa jej temperatura, tym efektywniejsza praca pomp ciepła, a w związku z tym niższy koszt produkowanego ciepła. Zatem technologia Euros Energy doskonale wpisuje się w światowy trend niskotemperaturowych sieciach ciepłowniczych.

Termomodernizacja a sieci ciepłownicze

Rozwój niskotemperaturowych sieci ciepłowniczych doskonale integruje się z innym trendem obecnym na rynku ciepła – a mianowicie termomodernizacją. Budynki odpowiadają za prawie 40% zużycia energii w UE, zaś poprawa efektywności energetycznej jest jednym z filarów gospodarki neutralnej klimatycznie. Nic dziwnego, że na forum unijnym coraz większą uwagę zwraca się na konieczność szeroko zakrojonych działań termomodernizacyjnych.

Głęboka termomodernizacja budynków pozwoli nie tylko na stopniowe obniżanie parametrów sieci ciepłowniczej, ale także zwiększy efektywność magazynowania ciepła. Efektywność magazynu ciepła zależy przede wszystkim od jego temperatury. Im wyższa temperatura medium, tym większe straty ciepła do otoczenia. Zatem obniżenie temperatury magazynu ciepła pozwala na ograniczenie tych strat i tym samym zwiększenie sprawność magazynowania.  Możliwość obniżenia temperatury w magazynach ciepła po termomodernizacji wynikać będzie z kolei ze zjawiska obniżenia zapotrzebowania na ciepło.

Podsumowując, głęboka termomodernizacja będzie zjawiskiem korzystnym z punktu widzenia wdrażania technologii Ciepłowni Przyszłości z dwóch powodów. Po pierwsze pozwoli ona na obniżenie temperatury sieci ciepłowniczej i wzrost wydajności pomp ciepła. Po drugie spowoduje obniżenie zapotrzebowania na ciepło i tym samym zwiększenie sprawności magazynowania ciepła w układzie.

Zapraszamy

Więcej szczegółów na temat konferencji Smart Energy Systems znajdą Państwo tutaj. Zapraszamy do udziału!

Program konferencji Smart Energy Systems
Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *