Wmurowanie kamienia Węgielnego
31 maja wmurowano kamień węgielny pod Ciepłownię Przyszłości, zwycięską koncepcję w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ciepłownia wykorzystuje wysokosprawne układy pomp ciepła, instalacje fotowoltaiczne oraz kolektory hybrydowe PVT. W układzie pracuje również system magazynów ciepła wysoko- i niskoparametrowego. Inwestycja powstanie w Lidzbarku Warmińskim na terenie należącym do Veolii Północ. Pomysłodawcą, a także głównym wykonawcą jest polska firma Euros Energy. Środki na realizację projektu pochodzą z Funduszy Europejskich, a dokładniej Programu Inteligentny Rozwój.
Planowane zakończenie prac
Prace przy inwestycji ruszyły w maju, a ich zakończenie zaplanowano już na koniec października 2023 roku. Projekt w Lidzbarku Warmińskim na terenie Veolii realizuje Euros Energy, autorzy najwyżej ocenionej koncepcji przedstawionej w przedsięwzięciu NCBR „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE”.


Koncepcja Ciepłowni Przyszłości
Koncepcja Ciepłowni Przyszłości powstała na potrzeby konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie opracować innowacyjny system ciepłowniczy oparty na odnawialnych źródłach energii. W celu zapewnienia jak największego udziału OZE, Euros Energy postawiło na współpracę pomp ciepła z PV oraz magazynami ciepła. W rezultacie rozwiązanie pozwoliło na przekroczenie 90-procentowego udziału odnawialnych źródeł energii w układzie i wygranie konkursu. Co więcej, technologię można integrować już z istniejącymi sieciami ciepłowniczymi.



Szanse na zmiany w ciepłownictwie systemowym
Na ciepłownictwo systemowe czekają duże zmiany w związku z koniecznością osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Koncepcja Ciepłowni Przyszłości pozwoli wdrożyć działania konieczne do jej osiągnięcia w ciepłownictwie powiatowym.



Demonstrator Technologii w Lidzbarku Warmińskim
Pierwszy Demonstrator Technologii powstaje w Lidzbarku Warmińskim. Będzie on zasilał w ciepło większości budynków na Osiedlu Astronomów, a także służył do przygotowania ciepłej wody użytkowej na potrzeby mieszkańców. Całkowita powierzchnia użytkowa ogrzewanych lokali mieszkalnych wyniesie ponad 28 tys. m2. Dodatkowo, w ramach projektu wykonawca dokona również modernizacji istniejącej sieć ciepłowniczej.


